GYIK

Mikor és hogyan keresheti meg gyermekem a vérszerinti szüleit?
Az örökbefogadott gyermek 14. életévének betöltése után kérhet információt a gyámhivataltól vér szerinti szüleiről. A kapcsolat felvételének feltétele a vér szerinti szülő és az örökbefogadó szülő beleegyezése. 18 éves kor felett a gyermek az örökbefogad
Hogyan választanak ki minket? Mitől függ, hogy a várakozók listájából minket válasszanak szülőknek?
A jelentkezés sorrendje és a kívánt gyermekkel kapcsolatban megfogalmazott elvárások alapján (életkor, nem stb) valamint meghatározó az örökbefogadni szándékozó fogadókészsége.
Felbontható-e az örökbefogadás?
Igen, de az Alapítvány törekszik arra, hogy erre ne kerüljön sor.
A várakozás ideje alatt lehet-e módosítani a várt gyermekkel kapcsolatos elvárásokon?
A gyermekkel kapcsolatos elvárások módosítására van lehetőség, ez minden esetben az alkalmassági határozat módosítását jelenti, vagyis gyámhivatali hatáskör.
Változtassunk –e a kikötéseken, hogy előbb kapjunk gyereket?
Az alkalmassági határozat megszerzése előtt alaposan végig kell gondolni, hogy a család milyen baba befogadására képes. Érdemes figyelembe venni a tágabb család véleményét is. Az örökbefogadás felgyorsítása érdekében a gyermekkel kapcsolatos „kompromisszumok” meghozatala hátrányosan fogja befolyásolni a gyermek beilleszkedését, elfogadását. A gyermek etnikumára vonatkozóan az örökbefogadónak nem lehet kikötése!
Hátrányban van-e az egyedülálló örökbefogadó a várakozás során az Alapítványnál?
Az Alapítvány fogadja egyedülállók jelentkezését is. A hatályos jogszabályok azonban kimondják, hogy a teljes családokat a gyermek érdekeinek megfelelően előnyben kell részesíteni.
Milyen juttatások illetik meg az örökbefogadó szülőket? (gyermekágyi segély, babakötvény, gyes stb.)
Ugyanazok , amelyek a vérszerinti szülőket megilletik.
Van már gyermek a családban, hátrányban vagyunk-e azokkal szemben, akiknek nincs még gyermekük?
A Fészek Alapítvány nem tesz ilyen megkülönböztetést, tehát nincsenek hátrányban.
Tud-e az Alapítvány titkos örökbefogadásban segíteni?
Az alapítvány nyílt örökbefogadást közvetít, civil szervezet titkos örökbefogadásban nem közvetíthet. De titkos örökbefogadásnál a gyermekkel való barátozásban, lelki segítségnyújtásban, a családba illesztésben és az utánkövetésben tudunk segíteni.
Mennyi az elvárt jövedelemhatár ? (Kereseti kimutatás szerint legalacsony jövedelem? Kaphatunk-e gyermeket? )
A jogyszabályok nem kötik meg a megkívánt jövedelmet, minimális összeget a jogszabály nem rögzít, de az alkalmassági határozat megszerzéséhez kell jövedelemigazolás.
Mikor kell a gyermek számára bevásárolni? Megnézi-e a gyámhivatal, hogy megvan-e a gyermek számára minden?
A vérszerinti szülő jegyzőkönyvbe vett lemondó nyilatkozata után érdemes csak bevásárolni.
Jó-e, ha tart a család kapcsolatot más örökbefogadó családdal?
Igen, az Alapítvány rendezvényekkel támogatja a kapcsolattartást kötetlen formákban.
Mennyit meséljünk a gyermeknek a vérszerinti családjáról?
Amennyit kérdez, és amennyi életkori sajátosságainak megfelel, és természetesen amennyit arról egyáltalán tudunk.
Megválaszthatjuk-e mi a gyermek keresztnevét?
Igen, a törvény indokolt esetben lehetővé teszi, hogy a gyermek keresztnevét megváltoztassák.
Kit kell informálni arról, hogy gyermekünk örökbefogadott?
Kötelezően senkit.

Kérdéseit itt teheti fel